duben 2015

 

Mezi řádky aneb dubnové akce v knihovně

     Ve středu 22. 4. 2015 bylo krásně. „Počasí je vyloženě proti nám," suše konstatoval ostřílený polárník Vašek Sůra (http://www.vaseksura.com) hned mezi dveřmi do knihovny. Na dobré náladě mu to však neubralo vůbec nic. V záviděníhodném klidu si připravil veškerou techniku, vše pečlivě vyzkoušel a s širokým úsměvem krátce před plánovaným začátkem vítal první návštěvníky. Knihovna se pomalu zalidňovala a po „akademické“ pětiminutovce mrazivé povídání o cestách na Severní pól začalo.  

     Díky osobě našeho hosta ledy roztály ještě před prvním slidem, takže se dvouhodinové setkání neslo v příjemném duchu. Dozvěděli jsme se ledacos zajímavého o vybavení i nezbytném zázemí, o přípravách na expedice, o tom, jak polárníci nahlížejí na polární turisty i o pocitech člověka, pod kterým se během polární výpravy proboří led. Protože je Vašek Sůra polárník tělem i duší, nevyhýbal se ani praktickým otázkám pobytu v místech extremních mrazů. Během povídání jsme si mohli vyzkoušet rukavice i boty. Kromě fotek se promítala i část dokumentu z polární výpravy, abychom si mohli udělat jasnější představu, co to obnáší. V závěru byl prostor na dotazy z publika.

     Celé vyprávění vlastně bylo o obrovském lidském odhodlání, a to i za cenu osobního nepohodlí. Na nejsevernějším bodě naší planety není na první pohled vůbec nic pozoruhodného, je tam jen sníh, led a mráz. Ale pro lidi, kteří mají v srdci pro běžného smrtelníka nepochopitelnou touhu stanout na pólu, je to splněný sen.

     Už teď Vám můžeme slíbit, že Vašek Sůra nebyl v klecanské knihovně naposledy.

 

A co dalšího se v dubnu dělo v knihovně?

16. 4. 2015 odpoledne jsme poprvé četli v terénu, konkrétně na dětském hřišti na sídlišti v Klecanech. Protože v dubnu uplynulo 70. let od úmrtí Josefa Čapka, vzdali jsme této osobnosti české literatury hold dramatizací pohádky „O pejskovi a kočičce“, což se u dětí setkalo s velkým úspěchem. Večer jsme v knihovně promítali v rámci ozvěn festivalu „Jeden svět“ německý dokument „Z popelnice do lednice“. Následná diskuse dala tušit, že téma plýtvání potravinami je velmi aktuální i v Klecanech. 

 

23. 4. 2015 jsme díky přízni počasí četli opět na dětském hřišti. Tentokrát byla na programu čtenářská lekce s knihou Brigitte Weningerové „Jeden za všechny, všichni za jednoho“. Publikace pro nečtenáře i začínající čtenáře je doplněna krásnými ilustracemi Eve Tharletové, které sehrály významnou roli při práci s textem.

 

25. 4. 2015 Čarodějnický rej

Blíží se pálení čarodějnic, tak jsme si uspořádali, s dvanácti malými čarodějnicemi a čaroději, čarodějnický rej, abychom si užili trochu zábavy, než nás ve čtvrtek 30. dubna  upálí.

Připomněli jsme si, proč se pálení čarodějnic děje, vyrobili jsme si klobouky a košťata, na kterých jsme se kolem poledne přemístili do kasáren. Tam jsme si opekli buřty a šli jsme si hrát.

Začali jsme míčovou hrou, řetězovka.  Všichni hráči se snažili, ale přesto vyhrál čaroděj jménem Martin.

Následovaly hry jako: schovávaná, rybičky, jelen, cukr káva limonáda, městečko Palermo a další.

Den nám rychle utekl a museli jsme se vrátit zpět do knihovny, kam si pro malé čaroděje přišli jejich rodiče.

Všichni jsme si to užili, proběhlo sice i pár lehkých odřenin, ale vše jsme ošetřili, pofoukali a pokračovali jsme v hraní. Počasí nám také přálo a už se těšíme na další rok.

Mé díky za pomoc opět patří Nikol Staňkové, Ivaně Borzové a Janě Langové.

 

30. 4. 2015 proběhlo poslední společné čtení v tomto měsíci a bylo čarodějnickou předzvěstí noci. Tentokrát jsme si četli z knihy "Dobrodružství čarodějky Dorky".  A dokonce mezi nás jedna čarodějnice přiletěla! 

Nestihli jste některou z akcí a rádi byste věděli, jak probíhala? Podívejte se na fotodokumentaci v archivu akcí. 

Fotogalerie bude aktualizována 10. 5. 2015. Děkujeme za pochopení.