Křeslo pro hosta 18. 3. 2015 - spisovatel Michal Viewegh

Přišel...a rázem mu naslouchala celá místnost.

Viděl...knihovnu plnou lidí.

Zvítězil...svou přirozeností, bezprostředností, otevřeností.

Kdo?

No přece spisovatel Michal Viewegh.

 

Březen je už pár let měsícem čtenářů a nápad uspořádat besedu s některým z českých spisovatelů byl tedy logický. Volba padla na pana Viewegha trochu z hecu u vína, ale středeční podvečer 18. 3. 2015 v příjemném prostředí knihovny ukázal, že to byla volba dobrá.

Už po prvním kontaktu kvůli termínu besedy bylo jasné, že  Michal Viewegh není žádná primadona a na nic si nehraje ani bez obecenstva. Byl milý, vstřícný, na zmeškané volání se ozval zpět, neměl žádné zvláštní požadavky. Bylo vidět, že má svou práci rád a setkávání se čtenáři mu dělá radost.

Na besedě nejdříve přečetl jednu ze svých povídek na téma manželského soužití a pak už ochotně odpovídal na dotazy. O studiích, o učitelském působení na Zbraslavi, o každodenní práci spisovatele a plánech do budoucna, o rodině...zkrátka o životě, protože ten je jeho hlavním inspiračním zdrojem. Na závěr proběhla autogramiáda, knihovna se vylidnila a Michal Viewegh odjel zpátky domů na Sázavu.

 

Jedna vlaštovka jaro nedělá. Ale za okny už jaro je, takže kdo ví? Třeba právě český spisovatel s mnoha pozitivními NEJ rozepsal, aniž by si toho byl vědom, novou kapitolu klecanské knihovny. Díky Vám všem, kteří jste přišli. Věříme, že to nebylo naposledy.

 

Máte nápad, s kým byste se v knihovně chtěli potkat? Napište nám.

Líbilo se Vám setkání s Michalem Vieweghem? Dejte o tom vědět. Nám – ať víme, že naše práce nebyla zbytečná. Všem ostatním, kteří 18. 3. v knihovně nebyli, aby sem třeba našli cestu příště.

O chválu stojí každý, ale my uvítáme i kritiku. Žádný učený z nebe nespadl a bez zpětné vazby se těžko zlepšíme. Předem děkujeme.

Vaše knihovna.


Noc s Andersenem 27. 3. 2015

V knihovně proběhla v pátek 27. 3. 2015 Noc s Andersenem.

Zájem byl veliký, ale do knihovny se, bohužel, vešlo jen 18 dětí.

Naši společnou probdělou noc jsme začali výrobou jmenovek a hrou se jmény, abychom se pořádně poznali. Jelikož jsme měli naši noc v trochu kouzelnickém duchu, vyrobili jsme si kouzelnické pláště, hůlky a klobouky.

To nám zabralo spoustu času a na řadu přišla večeře. Měli jsme řízky a chleba.

Po večeři jsme šli zahnat lorda Voldemorta, který se, jak jsme zjistili, v poslední době zdržoval v klecanských dolních kasárnách. Trasu jsme měli vyznačenou svíčkami. Nebylo to ale tak jednoduché. Děti měly u svíček schované úkoly a hádanky, na které musely odpovědět, aby se mohly dostat dál a Voldemorta přemoci. Po cestě je přepadalo i pár strašidel. Byl slyšet jekot dětí, ale vidět byly i kurážné výrazy nebojácnosti. Došli jsme na konec stezky, kde nám Voldemort nechal vzkaz, že jestli chceme najít poklad, musíme hledat. Zlý černokněžník se nás asi lekl a utekl bez boje, poklad jsme našli a už s veselou jsme kráčeli zpět do bezpečí knihovny. Tam si děti rozdělily poklad, který se skládal z balíčků se sladkostmi a potištěných triček, aby děti na tuto akci hned tak nezapomněly.

Abychom zapomněli na hrůzu, kterou jsme na lovu prožili, pustili jsme si písničky, zapnuli diskokouli, zatancovali si, zahráli si různé hry – židličky, tanec ve dvou s balonky mezi hlavami a další.

Před spaním jsme se naučili Mravenečkovu ukolébavku s doprovodem na kytaru, vyčistili jsme si zuby a přečetli kousek z knihy Harry Potter a kámen mudrců.

Pak zavládlo v knihovně ticho, jen občas bylo slyšet jemné pochrápávání, které ale netrvalo dlouho, protože po šesté hodině se začaly budit první děti. Na stolku už byla připravená snídaně, kterou všichni s vděčností přijali. Ráno jsme ještě četli knihu Malý princ, hráli hry a v devět hodin se knihovna postupně začala vylidňovat, až v ní nezbyl nikdo.

Akce byla fajn a všechny nás moc bavila.

Já osobně bych chtěla poděkovat Nikol Staňkové, Janě Langové, Ivče Borzové, Evě Krátké a loutkovému divadlu Klecánek za pomoc, Potravinám Kříž za sponzorský dar ve formě cukrovinek a za podporu Města Klecany.

BK.


Čteme spolu pravidelně ve čtvrtek odpoledne