Pravidla půjčování čteček elektronických knih

Příloha č. 2 Knihovního a výpůjčního řádu Městské knihovny Klecany

Půjčování

· Elektronické čtečky se půjčují absenčně na 35 dnů s možností jednoho prodloužení na kauci 500,- Kč, která mu bude vrácena při vrácení nepoškozené čtečky.

· Čtečku si mohou vypůjčit pouze čtenáři starší 15 let s platnou registrací a vyrovnanými závazky vůči Městské knihovně Klecany. Při pozdním vrácení zaplatí uživatel zpozdné 20,- Kč za každý započatý den, o který byla překročena výpůjční doba.

· Výpůjčky se realizují na základě smlouvy mezi čtenářem a Městskou knihovnou Klecany, ve které jsou stanoveny veškeré podmínky.

· Čtenář je povinen prokázat při půjčování i vracení totožnost platným občanským průkazem.

· Čtenář je povinen zacházet se čtečkou podle přiloženého návodu a pokynů knihovníka.

· Před půjčením je knihovníkem před čtenářem zkontrolována funkčnost čtečky a půjčuje se nabitá.

· Čtečka je půjčována s nahranými knihami, které jsou dle autorského zákona tzv. volná díla nebo ta, která za taková či podobná lze považovat na základě licenční smlouvy, kterou majitel autorských práv dává knihovně souhlas k půjčování e-knih pro veřejnost. Uživatel není oprávněn elektronické knihy ze čtečky mazat ani přidávat. Za neoprávněné využití autorsky chráněného díla odpovídá čtenář.

· Uživateli je zakázáno měnit nastavení čtečky.

·Uživatel je povinen dbát na to, aby čtečka nebyla poškozena a aby nedošlo k její ztrátě či odcizení.

· V případě poškození čtečky nebo jejího příslušenství je uživatel v souladu se smlouvou povinen zaplatit opravu, popř. dokoupit chybějící komponenty, přičemž bude kauce započtena proti vzniklé škodě.

· Pokud uživatel poškodí čtečku tak, že ji nebude možné dále používat, nebo ji vůbec nevrátí, zaplatí v souladu se smlouvou její pořizovací cenu včetně příslušenství.

· Uživatel není oprávněn půjčovat čtečku třetím osobám.

Vracení

· Čtečka se vrací nabitá a s vymazanými poznámkami, není-li tomu tak, musí čtenář počkat, až ji obsluha nabije a zkontroluje její funkčnost.

· V případě poškození je čtenář povinen v souladu se smlouvou zajistit na vlastní náklady opravu čtečky, v případě trvalého poškození či ztráty je povinen uhradit pořizovací cenu čtečky.

· Při vrácení čtečky obdrží uživatel na vyžádání potvrzení, že čtečka byla v pořádku vrácena a zároveň je mu vrácena kauce.