Návštěvní kniha

Datum: 01.06.2018

Vložil: Albertlib

Titulek: How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

The prostate gland is a vital a part of a male's reproductive system. It secretes fluids that aid in the transportation and activation of sperm. The prostate gland is found just in front of the rectum, below the bladder and around the urethra. When there is prostate problem, it is almost always very uncomfortable and inconvenient for that patient as his urinary method is directly affected.

The common prostate health issues are prostate infection, enlarged prostate and prostate type of cancer.Prostate infection, also referred to as prostatitis, is among the most common prostate-related problem in men younger than 55 years. Infections from the prostate gland are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis is the least common of forms of prostate infection. It is a result of bacteria found in the large intestines or urinary tract. Patients may feel fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by making use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to ease the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is often a condition connected with a particular defect inside gland and also the persistence presence of bacteria inside urinary tract. It can be a result of trauma on the urinary tract or by infections via the rest in the body. A patient may experience testicular pain, lower back pains and urination problems. Although it is uncommon, it may be treated by removal in the prostate defect followed by the employment antibiotics and NSAIDs to help remedy the redness.

Non-bacterial prostatitis is the reason for approximately 90% of most prostatitis cases; however, researchers have not yet to ascertain the cause of these conditions. Some researchers feel that chronic non-bacterial prostatitis occur due to unknown infectious agents while other feel that intensive exercise and lifting could cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an appropriate weight loss program is important. These are some in the things you can do to keep your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is critical for overall health and it'll also maintain your urinary track clean.

2. Some studies suggest that a couple of ejaculations weekly will help to prevent cancer of the prostate.

3. Eat steak in moderation. It has been shown that consuming a lot more than four meals of beef weekly will raise the likelihood of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an effective diet with cereals, vegetable and fruits to ensure sufficient intake of nutrients needed for prostate health.

The most crucial measure to adopt to be sure a proper prostate is always to choose regular prostate health screening. If you are forty yrs . old and above, you must opt for prostate examination at least one time 12 months.

—————

Datum: 28.04.2015

Vložil: Hana Vachová

Titulek: Křeslo pro hosta

Dobrý den, opět velké díky za inspirativní setkání s polárníkem p. Sůrou. Když použiji jeho slov, byla to pěkně "vytuněná" přednáška :-)a jako nápad na další setkání navrhuji třeba Dana Přibáně, až se s trabanty vrátí z Tichomoří :-).Hana V.

—————

Datum: 29.04.2015

Vložil: Knihovna (JK)

Titulek: Re: Křeslo pro hosta

Dobrý den, Hano V. Jsme rádi, že se Vám setkání s polárníkem Vaškem Sůrou líbilo a už teď můžeme prozradit, že vážně uvažujeme o jeho podzimní návštěvě v knihovně. Děkujeme za Váš tip ohledně dalšího hosta. Uvidíme, co ve věci pozvání Dana Přibáně můžeme udělat.

—————

Datum: 25.03.2015

Vložil: Dagmar Horová

Titulek: Michal Viewegh

Děkuji za velice milé setkání se spisovatelem Michalem Vieweghem. Věřím, že knihovna v Klecanech ožije stejně jako ostatní knihovny v okolních obcích a podobných setkání a zajímavých akcí se podaří uskutečnit více.

—————

Datum: 31.03.2015

Vložil: Knihovna (JK)

Titulek: Re: Michal Viewegh

Dobrý den, Dagmar Horová. Děkujeme za projevené díky. I my věříme, že se klecanská knihovna brzy stane místem setkávání i smysluplného trávení volného času. V knihovně má být ( kromě knížek) i život a nejrůznější akce by ho tam mohly přivést.

—————

Datum: 18.03.2015

Vložil: Hana Vachová

Titulek: Křeslo pro hosta

Dobrý den, alespoň touto cestou bych chtěla poděkovat za zorganizování dnešního setkání s panem Vieweghem. Bylo velice milé se setkat osobně s naším nejčtenějším spisovatelem v Klecanské knihovně.A již teď se těším na podobně zajímavé akce, které opět moc ráda navštívím. Zdraví, Hana V.

—————

Datum: 31.03.2015

Vložil: Knihovna (JK)

Titulek: Re: Křeslo pro hosta

Dobrý den, Hano V. Děkujeme za projevené díky a věříme, že Vám i všem ostatním budeme moci nabídnout ještě spoustu podobně zajímavých akcí. Pokud byste měla nápad, kdo by mohl usednout do našeho "Křesla pro hosta", dejte prosím vědět.

—————